encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Ciemiernik
(Helleborus)Uwagi:
W uprawie ogrodowej mamy kilka gatunków ciemierników. Tu wymieniliśmy najczęściej uprawiane.
Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)
Tak naprawdę wcale nie cuchnie ma tylko lekki zapach i to wcale nie uciążliwy. Ten ciemiernik w naturze występuje w zachodniej i południowej Europie. Ma zimozielone, dłoniastozłożone liście, które mogą składać się nawet z 12 wąskich listków, o długości do 20 cm każdy. Ogonki liściowe i pędy kwiatostanowe są lekko purpurowe. Kwiaty są oryginalne, zielone o średnicy do 2 cm. Są zebrane w mocno rozgałęzione kwiatostany o wysokości 50-70 cm). Kwitnie bardzo wcześnie, zwykle od stycznia. Przy długiej jesieni kwiaty mogą pojawić się już w listopadzie. Kwiaty nadają się do cięcia
Ciemiernik biały (Helleborus Niger)
Rośliny niewysokie około 20-30 cm o grubych skórzastych 7-9 dzielnych, zimozielonych liściach osadzonych na dość długich ogonkach. Kwiaty średnicy około 7 cm osadzone po 1-3 na szczycie mięsistych szypułek. Kwitną w zależności od pogody od stycznia do kwietnia. Czasami okres kwitnienia przedłuża się do maja. Kolor kwiatów jest biały z lekko zaróżowionymi brzegami listków okwiatu i w miarę przekwitania różowieją by w końcu stać się zielonkawe. Najbardziej ze wszystkich podatny na plamistość liści.
Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)
W stanie naturalnym rośnie w Turcji, Bułgarii, Grecji i na Kaukazie. Jest to gatunek niezwykle zmienny. Posiada bardzo wiele odmian o kwiatach w bardzo różnych kolorach. Wysokość rośliny to około 50 cm. Liście zimozielone, dłoniasto złożone z 5-11 listków. Średnica liści nawet do 45 cm. Kwiaty średnicy 7 cm, w pąkach zwisające, potem wyprostowane. Kwitnie wiosną.
Ciemiernik korsykański – (Helleborus argutifolius)
Wysokość rośliny może wynosić do 70 cm przy szerokości około 60 cm. Liście trzylistkowe. Każdy listek długości nawet 12 cm i 5 cm szerokości. Pęd kwiatostanowy rozgałęziony zakończony 20 – 30 kwiatami o jednolitym bladozielonym kolorze i średnicy do 5 cm. Jest to gatunek dobrze rosnący w pełnym słońcu. W cieniu ma tendencję do wyciągania się i w konsekwencji do pokładania się pędów. Jest to gatunek jak na ciemierniki szybko rosnący i uprawiany w niesprzyjających warunkach po 4 latach może wypaść z uprawy. W jego przypadku dobrze mieć przygotowaną roślinę na zastępstwo.

CIEMIERNIKI są roślinami wytrzymałymi i mało wymagającymi. Rosną stosunkowo wolno, dlatego stanowisko pod uprawę należy wybierać z rozmysłem by nie przesadzać potem. Dzięki temu rośliny z roku na rok będą silniejsze i bujniej będą kwitnąć. Przy starszych roślinach pojawia się sporo siewek, które mogą posłużyć do rozmnażania. Musimy jednak pamiętać, że siewki odmian mieszańcowych nie powtórzą cech rośliny matecznej. Wysiewając rośliny samodzielnie należy pamiętać, że nasiona dojrzewają nierównomiernie i bardzo szybko tracą siłę kiełkowania.
Rośliny preferują stanowiska półcieniste o glebach przepuszczalnych, żyznych, średnio wilgotnych o sporej ilości wapnia. Dobrze jest dostarczać im składników pokarmowych przez podsypywaniem dobrze rozłożonym kompostem i wymieszaniem go grabkami z wierzchnią warstwą podłoża. Natomiast w okresie wypuszczania młodych pędów wdzięczne będą za podlewanie. By utrzymać wilgotność podłoża dobrze jest ściółkować podłoże. Zawiązki kwiatów powstają latem i im jest ono cieplejsze tym więcej zawiąże się pąków. Sadząc lub przesadzając ciemierniki wykopmy większy dołek, wymieszajmy wybraną ziemię z ziemią kompostową i dopiero tak spreparowaną ziemią zasypujmy korzenie. Roślina nam odpłaci zdrowym wyglądem i bujnym wzrostem.
W uprawie doniczkowej pamiętajmy, że ciemierniki korzenią się głęboko i dobre są doniczki dość wysokie. W styczniu – lutym, czyli przed kwitnieniem usuńmy stare liście. Kwiaty nie mają konkurencji i minimalizujemy możliwość infekcji plamistością liści. Młode liście wybiją krótko po zakończeniu kwitnienia. Taki sam zabieg stosujemy w uprawie gruntowej. Wykonujemy go jak tylko da się to zrobić.

Kwiaty większości odmian nadają się do wazonu, gdzie mogą stać do 2 tygodni. Aby stały jak najdłużej ścinamy z możliwie krótką łodygą(im dłuższa tym krócej w wazonie), końce łodygi nacinamy, a także zarysowujemy zewnętrzną skórkę i wstawiamy na dobrą chwilę do ciepłej wody. Wszystko po to by ułatwić roślinie pobieranie wody. Świetnie sprawdzają się w miseczkowatym wazonie jako pływające jak lilie wodne. Musimy jednak pamiętać, że CIEMIERNIKI SĄ ROŚLINAMI TRUJĄCYMI ścięte kwiaty wydzielają go do roztworu wodnego w dużym stężeniu stanowiącym zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, trzymajmy, więc takie wazony poza zasięgiem dzieci.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka