encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Hortensja
(Hydrangea)Uwagi:
Popularność tych krzewów nie słabnie od wieku. Ich wielkie kwiatostany pojawiają się w okresie, gdy większość krzewów już przekwitła. Główną ozdobą są kwiaty płone zebrane w kulisty lub stożkowaty kwiatostan. Są także odmiany, które łączą w kwiatostanie kwiaty płodne i kwiaty płone. Kiedy z czasem płatki tracą wodę kwiatostany przybierają barwy zieleni, purpury lub brązu i stanowią ozdobę jesienią i zimą, szczególnie przybrane w czapy śnieżne. Rodzaj Hortensja (Hydragena) obejmuje zarówno krzewy jak i pnącza. Tutaj zajmiemy się gatunkami krzewiastymi.
Hortensja ogrodowa (Hydragena macrophylla)
Jest krzewem o sztywnych wzniesionych pędach dorastających śniegowiec sprzyjających warunkach do wysokości nawet 150 cm. Liście duże, ciemnozielone dość masywne o brzegach grubo piłkowanych. Kwiatostan kulisty lub talerzowaty. Kwiatostan kulisty jest praktycznie w 100 % złożony z kwiatów płonych. Ilość odmian o kwiatostanie talerzowatym jest mniejsza i wywołują mniejsze zainteresowanie. Kwiatostan ten zawiera w swej centralnej części drobne kwiaty płodne, które otoczone są wianuszkiem dużych kwiatów płonych. Kwiatostan hortensji ma z reguły kolor różowy. Z reguły bo istnieją już odmiany ciemno-karminowe popularnie zwane czerwonymi, białe jak również dwubarwne. Jeśli w podłożu znajdzie się odpowiednia ilość glinu kwiatostany przybiorą barwę niebieską. Od paru lat w handlu istnieją specjalne nawozy ze znaczną zawartością glinu. Niektórzy ogrodnicy rozsypują ten nawóz tylko na połowie krzewu osiągając w ten sposób dwa kolory kwiatów na jednej roślinie. Termin kwitnienia to koniec czerwca do końca sierpnia. Przekwitłych kwiatów nie ścinamy lub ścinamy tylko same kwiatostany. Już pod koniec kwitnienia roślina zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe na przyszły rok. Stąd tak ważne jest by wycinać tylko kwiatostany. Wycinając z kawałkiem pędu pozbawiamy się w ten sposób części kwiatów w roku następnym. Ponieważ hortensja ogrodowa ma cienkie łuski na pąkach kwiatowych, dlatego łatwo przemarzają. By temu zapobiec już po pierwszych przymrozkach należy zabezpieczyć krzew. W tym celu wiążemy pędy sznurkiem najlepiej w 2 miejscach. Mocniej związana góra krzewu spowoduje, że powstanie stożek. Podstawę krzewu zabezpieczamy usypując kopczyk możliwie jak najwyższy. Na całość zakładamy okrycie z grubej agrowłókniny, maty słomianej. Wiosną po zejściu śniegów zdejmujemy okrycie. Po ruszeniu wegetacji przeglądamy krzewy i wycinamy kwiatostany, zmarznięte części pędów ucinamy do pierwszego zdrowego pąka. Usuwamy również pędy martwe, które łatwo poznać po zdecydowanie jaśniejszej korze. Po wykonaniu prac pielęgnacyjnych można zastosować nawożenie nawozem pełnoskładnikowym. Następne nawożenie już nawozem zawierającym glin, jeśli decydujemy się na zmianę barwy kwiatów.
Hortensja drzewiasta (Hydrngea arborescens)
Jest to krzew o pędach wzniesionych i dorastających nawet do 2 m. Pędy jednak śa dość cienkie i pod wpływem ciężaru kwiatów mają tendencję do pokładania się. Liście delikatniejsze o zdecydowanie jaśniejszej barwie. Kwiatostany kuliste składające się u najpopularniejszych odmian z kwiatów płonych mają barwę białą z lekkim odcieniem różu lub zieleni. Termin kwitnienia to czerwiec. W czasie kwitnienia trudni nie zachwycić się tym krzewem. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej kwiatostany pojawiają się na pędach tegorocznych, dlatego kwitnienie nie jest tak zawodne. Tu na zimę wystarczy obsypać na wysokość około 30 cm podstawę krzewu, korą, kompostem, trocinami, suchymi liśćmi. Wiosną po rozgarnięciu kopca przycinamy pędy na wysokości 3-4 oczka. Możemy zaniechać mocnego cięcia i usunąć tylko przemarznięte części pędów będziemy mieć wówczas wyższy krzew, ale pędy będą się pokładać pod ciężarem kwiatów i kwitnienie jest słabsze.
Hortensja wiechowata (Hydragena paniculata)
Pokrój podobny do hortensji drzewiastej. Ma zdecydowanie ciemniejsze liście a pędy nie mają tendencji do pokładania się. Kwitnie najpóźniej, bo dopiero w sierpniu. Jej kwiatostan jest w postaci stożka i składa się w części z kwiatów płodnych, a w części z kwiatów płonych. Ten stosunek jest różny u każdej odmiany. Ten gatunek również kwitnie na latoroślach, więc sposób cięcia jest podobny jak w przypadku hortensji drzewiastej. Również w podobny sposób zabezpieczamy na zimę.

Najlepszym dla nich miejscem jest półcień. Będą jednak rosły również na stanowisku słonecznym. Niemniej w takich warunkach będą wymagały podlewania. Może z wyjątkiem hortensji wiechowatej, która równie dobrze rośnie w pełnym słońcu. Jeszcze ważniejszym warunkiem sukcesu jest by wybierać miejsca osłonięte od mroźnych wiatrów. Gleba powinna być lekko kwaśna, dlatego dobrze jest w czasie sadzenia wymieszać ziemię z dołka z kwaśnym torfem i taką mieszanką zasypać korzenie, a co roku wiosną wybrać część wierzchniej ziemi i zastąpić ją torfem. Kolejnym warunkiem pięknego kwitnienia jest dokarmianie rośliny od końca kwietnia do połowy sierpnia. Najlepiej nawozem przeznaczonym do hortensji. Jeśli mieszkamy we wschodnich rejonach naszego kraju i nie mamy dobrego stanowiska zdecydujmy się na hortensję drzewiastą lub wiechowatą. Natomiast hortensję ogrodową posadźmy do donic. Na lato można takie donice zadołować a na zimę (już po pierwszych przymrozkach) zabrać do piwnicy lub innego zimnego pomieszczenia.
Najłatwiejszym sposobem rozmnażania hortensji to zrobienie wiosną odkładów. Zewnętrzny pęd przyginamy do ziemi i obsypujemy ziemią dwa węzły(miejsce przyczepienia liści). Czubek pędu powinien znaleźć się nad ziemią. Po 4-6 tygodniach mamy gotową sadzonkę. Najczęściej z odcięciem czekamy do sierpnia i wówczas odcinamy dobrze ukorzenioną i często rozkrzewioną sadzonkę i sadzimy na miejsce przeznaczenia.
Na koniec uwaga dotycząca hortensji kupowanych w kwiaciarniach. Rośliny te z uwagi na sztuczny proces pędzenia by kwitły w określonym czasie wysadzone do gruntu rosną wolno i bardzo łatwo przemarzają. Dlatego wiosną, rzadko, kiedy uzyskamy kwiaty. Może dopiero w kolejnym roku.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka