encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Aktinidia
(Actinidia)Uwagi:
Aktinidia jest szybko rosnącym pnączem z rocznymi przyrostami od 1.5 do 3 m. W Polsce najczęściej uprawiamyAaktinidię ostrolistną (Actinidia arguta) i A. pstrolistną (Actinidia kolomikta), z uwagi na największą mrozoodporność. Niektóre odmiany wytrzymują nawet – 35 stopni Celsjusza Pędy aktinidii okręcają się wokół podpór. Roślina wytwarza dużą masę liści jasno-zielonych lub zielono-różowych. Aktinidia jest w zasadzie rośliną dwupienną, czyli na jednej roślinie są albo wyłącznie kwiaty męskie albo wyłącznie kwiaty żeńskie. Dlatego by mieć owoce trzeba posadzić zarówno roślinę o kwiatach męskich jak i roślinę o kwiatach żeńskich. Odległość między roślinami nie powinna być większa jak 3 m. Przy sadzeniu większej liczby roślin przyjmujemy jeden egzemplarz rośliny z męskimi kwiatami na 6-7 roślin żeńskich. Istnieją odmiany jednopienne np.Issai.
W okres owocowania Aktinidia wchodzi w 3-4 roku po posadzeniu. Roślinę możemy prowadzić w postaci swobodnej, jeśli używamy jej do okrywania altan itp., Jeśli prowadzimy uprawę użytkową(na zbiór owoców) to pierwsze lata musimy poświęcić na formowanie roślin. Cięcie przeprowadzamy w styczniu i lutym, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Rośliny cięte później będą płakać..
W pierwszym przycinamy pęd główny 3-5 cm powyżej najniższej poziomej podpory. W drugim roku wybieramy najsilniejsze pędy boczne i poziomo przywiązujemy do drutów czy linek, w trzecią zimę przycinamy wierzchołki wszystkich pędów tak, by na każdym odgałęzieniu pozostało nie więcej niż 8-12 pąków. Wybijające z tych oczek pędy będą owocować w następnym roku. Trzeba je znowu rozprowadzić na boki, a ich wierzchołki przyciąć w sierpniu. Zimą po zbiorze owoców usuwamy 30-70 proc. owocujących pędów, zostawiając u ich podstawy rozgałęzienia, z których wyrośnie nowe pokolenie owocujących pędów. Od zawiązku do dojrzałego owocu musi upłynąć co najmniej 150 dni bez przymrozków. Jeśli zapowiadane są wcześniejsze przymrozki owoce zbieramy jeszcze nie dojrzałe, które dojrzewać będą w przechowalni. Dla przyspieszenia dojrzewania postawmy w pomieszczeniu skrzynkę jabłek. Z owoców można zrobić praktycznie wszystko od zjedzenia na surowo po susz i wino.
Wybierajmy dla aktinidi stanowiska osłonięte od mroźnych wiatrów o wystawie zachodniej lub południowo-zachodniej. Gleba żyzna, przepuszczalna(w innym przypadku potrzebny drenaż) o odczynie najlepiej obojętnym i dostatecznie wilgotnej. W przypadku suchego lata rośliny obficie podlewamy. Inne prace pielęgnacyjne to odchwaszczanie czy nawożenie i tu musimy uważać by nie uszkodzić korzeni, bo roślina korzeni się płytko. Sadząc roślinę wykopmy większy dołek a wybraną ziemię wymieszajmy w zależności od potrzeby albo z ziemią kompostową albo z rozluźniaczem, jakim jest piasek. W obu przypadkach można dodać obornika, i tak zaprawianą ziemią zasypmy korzenie.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka