encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Zimowit
(Colchicum sp.)Uwagi:
Zimowit (Colchicum sp.) to roślina bulwiasta o podobnych do krokusa kwiatach pojawiających się jesienią, niejako na „powitanie zimy”, zwiastujących ją pierwszych przymrozków. Natomiast nazwa łacińska nawiązuje do mitycznej Kolchidy, w starożytności uważanej za ojczyznę trucizn. Zimowit miał powstać z kropel magicznego napoju Medei, które spadły na łąki u stóp Kaukazu, a następnie przemieniły się w liliowe kwiaty. Co ciekawe także nasz krajowy gatunek, zimowit jesienny, najliczniej występuje na podgórskich wilgotnych łąkach (np. całymi łanami w rezerwacie „Góra Tuł” w Beskidzie Śląskim).
Od pojawiających się w tym samym czasie gatunków krokusów jesiennych także spotykanych w ogródkach najłatwiej odróżnić go po sześciu prostych pręcikach, krokusy posiadają tylko trzy, najczęściej fantazyjnie rozbudowane i jaskrawo ubarwione.
Wszystkie części rośliny są trujące, nawet dla zwierząt. Zawiera kolchicynę, demekolcynę, kolchikozyd. Jednocześnie jest rośliną leczniczą - z nasion wytwarza się preparaty pomagające w leczeniu skazy moczanowej (niegdyś także z bulw, co powodowało liczne zatrucia z powodu różnej zawartości kolchicyny w zależności od wieku bulwy; minimalne przedawkowanie jest już trujące). Stosowany jest także przy leczeniu niektórych nowotworów. Uważany niegdyś za roślinę magiczną - bulwy noszone w kieszeni miały chronić od bólu zęba i chorób. W Szwajcarii wywarem sporządzanym z bulw barwiono wielkanocne pisanki.

Colchicum autumnale– zimowit jesienny. Gatunek chroniony. Kwiaty różowoliliowe. Odmiana „Albiflorum” ma kwiaty białe, „Alboplenum” białe o liczniejszych, węższych i drobniejszych płatkach, „Purpureum”- ciemnoliliowe
Colchicum speciosum – zimowit okazały. Szczególnie popularna jest odmiana „Giganteum”, wyróżniająca się długim kwitnieniem i bardzo dużymi, różowymi kwiatami; „Atrorubens” ma ciemnoróżowe kwiaty
Colchicum x mieszańce. Wielkie kwiaty posiada „The Giant”, ciemnoliliowe, wspomniana „Violet Queen”, bardzo okazale wyglądają kwiaty „Waterlily”, pełne, liliowe, wyglądające jak przeniesione znad stawu ścięte kwiaty grzybieni. Niestety podobnie jak inne pełne odmiany szczególnie łatwo pokładają się na ziemi po częstych przecież jesienią deszczach; „Attlee”- rarytas, ma czerwono-różowe płatki, jednakże wewnątrz przechodzące delikatnie w biel, która zajmuje środek kwiatu tworząc niesamowity efekt.

Zastosowanie:na rabaty, do ogrodów skalnych, w dużej ilości tworzy ciekawy efekt na wilgotnym trawniku. Preferuje miejsce słoneczne lub półcieniste, ale znakomicie poradzi sobie także w cieniu, który rozjaśnią np. białe kwiaty odmiany „Album”. Pięknie kontrastuje barwą kwiatów z przebarwiającymi się w tym samym czasie liśćmi drzew i krzewów.
Uprawa:Lubi glebę żyzną, wilgotną, z dużą zawartością próchnicy, najlepiej gliniastą i nieco wapienną ( najkorzystniejsza o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego: 6,2 – 7,5 pH ) Bulwy sadzimy w sierpniu, płycej na wilgotniejszych, głębiej na suchszych stanowiskach (10- 20 cm), w jednym miejscu mogą być pozostawione na całe lata. Wówczas potrafią rozrosnąć się w prześliczne kępy z roku na rok kwitnąc obficiej. Duże bulwy sadzimy głębiej i w większej rozstawie, mniejsze płycej i bliżej siebie, co tyczy się zresztą wszystkich cebulowych, Kwiaty pojawiają się od końca lata do pełni jesieni w zależności od gatunku i odmiany. W tym samym czasie roślina tworzy białe korzenie tak głęboko, aż napotka na wystarczająco wilgotne podłoże. Po przekwitnięciu nie wymaga okrycia na zimę – zimowit jest przystosowany do naszych warunków klimatycznych. Wiosną wypuszcza wyjątkowo okazałe jak na rośliny cebulowe, żywo zielone liście, szerokolancetowate, do 30 cm długie, miedzy, którymi można znaleźć nasienniki. Nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża, w razie dłuższej wiosennej suszy konieczne jest podlewanie. Odradzam pokusę przedwczesnego ścinania liści - mimo zżółknięcia pod koniec wiosny zimowit ciągle żyje i wycofuje z liści substancje, które zapewnią mu energię na jesienne kwitnienie.
Rozmnażanie:odmiany i mieszańce przez podział kęp bulw albo w lecie, kiedy trzeba trafić z wykopywaniem na krótki okres między całkowitym uschnięciem liści a wypuszczeniem zaczątków pędów kwiatowych (niepolecany – chyba, ze planujemy jednocześnie przenieść rośliny na okres kwitnienia do domu lub na balkon), albo w czasie lub po zakończeniu kwitnienia. Można pokusić się o rozmnażanie z nasion zimowita jesiennego, zwłaszcza, gdy chcemy otrzymać „łan” roślin, a nie mamy zamiaru kupować większej ich ilości. W wilgotnym miejscu, np. pod większym krzewem, po kilku latach z nasionek pojawią się kwiaty. Sposób niezawodny tylko przy rozmnażaniu ”czystego” gatunku, odmiany rozmnażane w ten sposób nie powielają cech rośliny matecznej.
Rośliny towarzyszące:odmiany o intensywnie purpurowych kwiatach jak np. „Violet Queen” najładniej prezentują się na jasnym i szarym tle – np. srebrnoulistnionych bylic o pierzastych liściach (wolno rosnąca Artemisia alba „Canescens”, Artemisia stelleriana). W tym samym czasie, co zimowit i w podobnych kolorach kwitnie cyklamen neapolitański, posiadający dodatkowo zimozielone ulistnienie tworzące ciekawe, pstre tło, ale należy pamiętać, że to delikatna roślinka i wymaga okrycia na zimę. Dobrymi sąsiadami będą też zawilec gajowy czy pierzaste paprocie (wietlice, nerecznice) – na wiosnę urozmaicą miejsce, ale jesienią nie będą zasłaniać kwiatów zimowita.

Opis jest autorstwa Pulsatilla1214


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka