encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Prawoślaz różowy (malwa)
(Althaea rosea )Uwagi:
Malwa jest byliną, ale z uwagi na najpiękniejsze kwitnienie w 2 roku i atakowanie roślin przez rdzę jest traktowana jako roślina dwuletnia. Pochodzi z Chin i Azji Mniejszej. Jest cenioną rośliną ozdobną, ale także leczniczą i użytkową. Płatki kwiatów zawierają bardzo dużo śluzu, garbniki i antocyjany. Wykorzystuje je się do leczenia zapalenie gardła i przewodu pokarmowego. Powszechnie znany jest syrop prawoślazowy, czy herbatki z dodatkiem płatków prawoślazu. W farmaceutyce wykorzystuje się przede wszystkim prawoślaz lekarski (Althaea officinalis). Kwiaty o ciemniejszych barwach służą do barwienia na ciemnoczerwono win oraz środków spożywczych. W ogrodzie malwy uprawia się od średniowiecza, obecnie najczęściej mieszańce, które podzielono na 4 grupy.

Fimbrita flore pleno - kwiaty półpełne lub pełne dość rzadko osadzone na łodydze. Cechą charakterystyczną tej grupy są fryzowane płatki.
Pełne wielkie - charakteryzuje je bardzo silny wzrost (do 3 m) oraz kwiaty w których zewnętrzne płatki są dłuższe niż wewnętrzne tworząc rodzaj kryzy wokół płatków wewnętrznych
Szkockie - kwiaty mają płatki jednakowej długości i wzrost do 2,2 m.
Chaters - kwiaty podobne do poprzednich tworzą bardzo gęste kwiatostany. Wzrost mniejszy do 1,8 m.

Roślina w roku siania tworzy tylko rozetkę klapowanych liści. W drugim wytwarza mocny, szorstko owłosiony pęd z 7 klapowanymi liśćmi na dole i pięcioklapowanymi u góry. Kwiaty wyrastają z kątów liści tworząc kłosowaty kwiatostan do 1 m długości. Średnica kwiatów nawet 10 cm. Kolor kwiatów bardzo szeroki z wyjątkiem koloru niebieskiego i stricte czarnego. Kwitnienie trwa długo najczęściej od lipca do września. Roślina wytwarza silny i głęboki korzeń palowy, dlatego przesadzanie jest bardzo utrudnione.
Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Gleba przepuszczalna żyzna, szybko nagrzewająca się i o odczynie obojętnym. W czasie letnich upałów wdzięczna za podlewanie.
Rozmnażamy przez wysiew nasion. Siejemy w czerwcu do połowy lipca do pojemnika. W sierpniu przepikujemy na grządkę, a we wrześniu na miejsce stałe. Jeśli ktoś się uprze i będzie chciał mieć rośliny takie same jak roślina mateczna musi pokusić się o zrobienie sadzonek. W tym celu odrywamy najniżej na łodydze rosnące pędy i sadzimy na rozsadniku. Cieniujemy do czasu ukorzenienia się. Potem sadzimy na miejsce stałe. Jedna uwaga. Ponieważ ziemia w czasie przesadzania łatwo odpada od korzeni(wydłuża to okres przyjęcia się rośliny w nowym miejscu) lepiej to robić wiosną, kiedy ziemia jest wilgotniejsza. Przenosimy wykopaną roślinę na szpadlu do wcześniej wykopanego dołka i po posadzeniu obficie podlać.
Jeśli chcemy utrzymać rośliny w tym samym miejscu przez wiele lat musimy podjąć walkę w najgroźniejszym wrogiem malw – rdzą. Jej początkowe objawy to niewielkie białawe brodawki na łodydze i spodzie liści, które z czasem brązowieją a na liściach powstają żółte i czerwonawe plamy. Liście takie brązowieją i zamierają. Jeśli pojawią się objawy rdzy liście natychmiast usunąć i spalić. Rośliny opryskać np. Saprolem. Najlepiej jednak nie czekać na pojawienie się choroby tylko już od początku maja, co około 2 tygodnie opryskać rośliny dwoma środkami na zmianę. W sumie powinno być około 4 oprysków. Po przekwitnięciu można ściąć rośliny tuż przy ziemi. Pojawią się wówczas odrosty, które w przyszłym roku zakwitną. Pamiętajmy jednak, że będzie to kwitnienie mniej okazałe niż w drugim roku.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka