encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Hortensja pnąca
(Hydrangea anomala subsp.petiolaris)Uwagi:
Jej ojczyzną jest Azja, a konkretnie Chiny, Korea i Japonia.
Pędy hortensji pnącej mogą sięgać nawet 20 m. Roczny przyrost w początkowych latach nie przekracza pół metra, później dochodzi do 1 m. Pnącze przytrzymuje się podpór przy pomocy korzonków czepnych. Dlatego najlepsze dla hortensji są wszelakiego rodzaju chropowate powierzchnie. Pamiętajmy jednak, że roślina tworzy dużą masę i posadzona przy spękanych tynkach może po pewnym czasie odpaść razem z tynkiem, który nie utrzymał jej ciężaru.
Liście błyszczące, żywo zielone jesienią przebarwiają się na żółto. W czerwcu i lipcu pojawiają się baldachy jasnokremowych kwiatostanów. Kwiatostan złożony jest w większości z drobnych kwiatów płodnych otoczonych wianuszkiem znacznie większych kwiatów płonych. Pierwsze kwiaty hortensja zawiązuje po 4-5 latach od posadzenia.
Najlepszym stanowiskiem dla hortensji pnącej jest półcień oświetlony zachodzącym słońcem. Może jednak rosnąć w cieniu. Miejsce powinno być osłonięte od zimnych wiatrów. Ma to znaczenie, ponieważ hortensja wcześnie rusza z wegetacją i może być uszkadzana przez wiosenne przymrozki. Glebą powinna być żyzna o lekko kwaśnym odczynie. Poradzi sobie jednak na glebach odczynie obojętnym. Gleba w obrębie krzewów powinna być stale wilgotna. Jest to szczególnie ważne przy krzewach młodych, które przesuszone staja się bardziej podatne na choroby, stąd potrzeba podlewania roślin w czasie suszy.
W szkółkach roślina dostępna jest w pojemnikach, więc teoretycznie można ją sadzić przez cały sezon, ale w czasie lata wysokie temperatury i susza utrudniają roślinie aklimatyzację w nowym środowisku. Decydujmy się, więc na sadzenie wiosną lub jesienią. Przy sadzeniu wykopmy dołek, co najmniej 2 razy większy. Ziemię z dołka wymieszajmy z ziemią kompostową i jeśli mamy glebę obojętną dodajmy trochę torfu w celu obniżenia pH gleby. Taką mieszanką zasypmy korzenie. Podlejmy i w celu utrzymania wilgoci w ziemi powinniśmy ziemię wokół rośliny wyściółkować.
Roślinę można rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe. Wówczas zdrewniałą część pędu tniemy na odcinki około 20 cm, z co najmniej 3-4 węzłami (miejsce przyczepienia liścia). Sadzimy je tak by nad ziemią wystawał jeden węzeł, węzeł pozostałe są w ziemi. Sadzonki ukorzeniają się dość szybko. Znacznie pewniejszym sposobem jest wykonanie odkładów. Wówczas wybrany pęd kładziemy na ziemi i obsypujemy, co najmniej 2-3 węzły ziemią. Czubek takiego pędu musi wystawać ponad kopczyk. Po kilku tygodniach sadzonka gotowa jest do odcięcia. Najlepiej jednak poczekać do wiosny i wówczas odciąć dobrze wykształconą sadzonkę.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka