encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Chabry
(Centaurea)Uwagi:
W ogrodach najczęściej uprawianymi są Chaber biały (Centaurea dealbata), Chaber górski (Centaurea dealbata) oraz Chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala)

Chaber biały (Centaurea dealbata) to roślina o wysokości około 80 cm. Liście matowo zielone, od spodu pokryte jasnym kutnerem(stąd nazwa). Kwiatostanem jest koszyczek, którego kwiaty rurkowe są znacznie jaśniejsze od fioletowo-różowych kwiatów języczkowych, co daje wrażenie białej plamy w środku. Kwitnie w drugiej połowie czerwca i w lipcu.

Chaber górski (Centaurea motana) jest rośliną znacznie niższą od poprzednika i osiąga około 50 cm wysokości. Ma słabo rozgałęzione, owłosione i gęsto ulistnione pędy. Kwiaty dość duże, bo o średnicy do 6 cm. Kwiaty rurkowe stanowiące środek koszyczka są ciemnopurpurowe, kwiaty języczkowe ciemno-niebieskie. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Po przycięciu pędów po pierwszym kwitnieniu powtarza kwitnienie pod koniec lata.

Chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala) jest zdecydowanie największy z wymienionych gatunków. Dorasta do wysokości nawet 150 cm. Łodygi sztywne wzniesione. Posiada dwa rodzaje liści. Odziomkowe (wyrastające z ziemi) dość długie, lancetowate. Są szorstkie matowo zielone. Liście na łodygach mniejsze, a górne pozbawione ogonków(tzw. siedzące). Kwiatostan zdecydowanie największy nawet do 8 cm średnicy. Charakterystyczne są łuski pod kwiatem ciemno-brązowo obrzeżone. Kwiaty języczkowe liczne żółte. Roślina kwitnie w lipcu. Po kwitnieniu należy pędy wyciąć przy ziemi, bo zbrązowieją i zaczną szpecić rabatę.

Wszystkie chabry można uprawiać na stanowiskach słonecznych. Chaber górski również na lekko ocienionych miejscach. Gleba powinna być przepuszczalna zasobna w wapń i przeciętnie wilgotna do suchej. Na glebach zasobniejszych rośliny mają tendencję do pokładania się, tracąc ładny krzaczasty pokrój. Rośliny nie tolerują nadmiaru wody w glebie w okresie zimowym.

Rozmnażamy przez wysiew nasion. Siewki kwitną już w roku następnym. Chaber górski, ponieważ posiada rozłogi można rozmnażać przez odejmowanie brzegowych roślin od kępy matecznej, Można także przez sadzonki korzeniowe. Dlatego pamiętajmy usunąć wszystkie korzenie likwidując nasadzenie, bo z kawałków korzeni będzie kiełkowała nowa roślina. Wszystkie rośliny oprócz ozdabiania rabat mogą stanowić ozdobę w wazonach.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka