encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Trytoma groniasta(Wstydlin)
(Kniphofia uvaria hybrida)Uwagi:
W warunkach naturalnych występuje w Afryce Południowej i na Madagaskarze.
Jest to bylina o krótkim kłączu i mięsistych korzeniach.
Liście zimozielone, koloru szarozielonego, wyłącznie odziomkowe, długości do 80-90 cm, dość sztywne, równowąskie z ostrym zakończeniem. Tworzą dość znacznych rozmiarów kępę.
Pęd kwiatostanowy wysokości od 90 do 120 cm zakończony nawet 20 cm kwiatostanem. Pojedyncze kwiaty zwisające na krótkich szypułkach, rurkowate lub dzwonkowate gęsto ułożone w groniasty kwiatostan, w których dolne kwiaty są koloru żółtego, górne pomarańczowo-czerwonego. Otwarte kwiatki mają kolor żółty, pąki czerwony. Kwitną systematycznie od dołu ku górze. Kwiaty nadają się do cięcia. Początek kwitnienia przypada na koniec czerwca i trwa około miesiąca. Istnieją odmiany o jednolitej barwie kwiatów najczęściej żółte lub w całości czerwone.

Trytomy dobrze rosną na glebie piaszczystej lub średnio zwięzłej, umiarkowanie wilgotnej, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Lubią miejsca słoneczne. Ponieważ jest to roślina dość żarłoczna należy pamiętać i wiosną zasilić dobrze rozłożonym kompostem, a przed kwitnieniem mieszanką nawozów do roślin kwitnących. Po kwitnieniu, jeśli nie zależy nam na nasionach pędy wycinamy. Tuż przed nadejściem mrozów liście podnosimy do góry i związujemy. Jeśli liście są dość długie to w dwóch miejscach. Dół rośliny obłożyć na wysokość około 30 cm liśćmi, odkwaszonym torfem lub kompostem wymieszanym z trocinami lub korą (pół na pół). Zabezpieczamy w ten sposób korzenie i środek rozetki przed nie tylko zimnem, ale i dostaniem się do środka wody, która zamarzając potrafi narobić wiele szkody. Wiosną kopczyk rozgarniamy i przycinamy tylko przemarznięte końce liści. Wyrastające ze środka nowe liście szybko przykryją te przycięte. W zimniejszych rejonach naszego kraju należy je przed zimą wykopać i wraz z bryła ziemi wsadzić do pojemnika i przetrzymać w chłodnej piwnicy.

Rozmnażamy najczęściej przez podział rozrośniętych roślin wiosną lub siew nasion. Nasiona wysiewamy do pojemniczka, wkładamy do woreczka foliowego(by ziemia nie przeschła i wstawiamy na dolną półkę chłodziarki na 2-3 tygodnie. Następnie wyjmujemy z chłodziarki i czekamy na wschody. Kiedy roślinki będą miały 2-3 liście pikujemy pojedynczo do doniczek. W sierpniu sadzimy rośliny na miejsce stałe w rozstawie 60 cm roślina od rośliny. Tylko na początku będzie się to wydawało dużo.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka