encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Cyklamen neapolitański
(Cyclamen neapolitanum)Uwagi:
Każdy, kto widział kwitnące w dużych ilościach stosunkowo niewielkie kwiaty cyklamena gruntowego zachowa ten widok na długo w pamięci.
Liście cyklamena neapolitańskiego są sercowatego kształtu z bogatym marmurkowym rysunkiem i zimozielone. Wiosną liście obumierają, by pojawić się ponownie późnym latem. Wysokość rośliny poza okresem kwitnienia to około 15 cm wysokości, a cała kępka ma około 30 cm średnicy. Kwiaty wyrastają na gołych łodygach wysokości około 10 cm. Kwiaty wyglądają jak złożone skrzydła motyla, są nieduże najczęściej 2,5 – 3 cm w dwóch odcieniach różu. Kwitną od września do listopada.

Jest typową rośliną półcienia. Można ją sadzić na widnych leśnych polankach, na skalniakach lekko zacienionych, lub u podstawy drzew lub jako podszyt dla iglaków. Dobrym podłożem jest gleba przepuszczalna, próchniczna i o odczynie obojętnym(zawierająca wapń). Dla zwiększenia ilości próchnicy w glebie dobrze jest wymieszać ziemię w ogrodzie z odkwaszonym torfem, kompostem, przekompostowanym obornikiem. Ziemia powinna być jedynie lekko wilgotna, ale nie może nigdy podmakać, bo bulwy zaczną gnić. Szczególnie zabójczy dla bulw jest nadmiar wilgoci w ziemi zimą, wówczas mamy praktycznie 100% wymarzniętych roślin. Bulwy sadzimy latem lub wczesną jesienią na głębokość około 5 cm w rozstawie, co 20-25cm. Sadzenie gęściej jest niewskazane, bo z jednej bulwy mamy wiele kwiatów i roślina musi się mieć gdzie rozprzestrzenić. Poza tym same bulwy są dość duże, bo mają około 5 cm średnicy.

Po kwitnieniu w naszych warunkach należy zimozielone liście okryć dość grubą warstwą odkwaszonego torfu, suchymi liśćmi, na które kładziemy gałązki świerkowe.

Rośliny raz posadzone zostaw w spokoju. W celu rozmnożenia rośliny zbierz nasiona, namocz je na noc w letniej wodzie i zaraz wysiej do skrzyneczki. Przysyp nasiona cienką warstwą ziemi i ustaw skrzyneczkę na dworze w ciemnym miejscu. Roślinki wykiełkują wiosną po przemarznięciu nasion. Możesz przenieść wiosną skrzyneczkę do namiotu. Wzrost wiosną rozpocznie się, gdy temp. Przekroczy 15 stopni C. Musisz pamiętać, że siewki rosną dość wolno.

Przed letnimi wschodami zasil ziemię nawozem zawierającym dużo fosforu. Jest to składnik pomagający roślinie wykształcić ładne i liczne kwiaty, ma wpływ na długość kwitnienia rośliny.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka