encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Barwinek
(Vinca)Uwagi:
Jest zimozieloną rośliną okrywową. Z pośród 12 znanych gatunków w naszych ogrodach najczęściej uprawia się trzy.

Barwinek pospolity Vinca minor
Jest to gatunek najpopularniejszy w naszych ogródkach. Prawdopodobnie, dlatego, że jest najbardziej odpornym na niesprzyjające warunki. Wygląda jak roślina zielna jest jednak krzewinką, to znaczy roślinką, której dolne pędy są zdrewniałe. Jego wysokość to około 10-20 cm.
Młode pędy rosną pionowo, dopiero później się pokładają, tworząc długie pełzające po ziemi pędy, które łatwo się ukorzeniają i szybko porastają każdą wolną powierzchnię. Listki są lancetowate o ciemnozielonej barwie. Kwitnie w maju. Na początku jesieni zdarza się powtórne kwitnienie, ale już znacznie słabsze.
Gatunek posiada bardzo wiele odmian.

Barwinek większy Vinca major
Różni się wielkością i kształtem liści. Dochodzą one do 7 cm długości i mają wyraźnie jajowaty kształt. Wysokość rośliny to około 30-35 cm. Często ma wydłużone kwitnienie potrafi kwitnąć od maja do sierpnia ze zmniejszającą się intensywnością. W zimniejszych rejonach część nadziemna przemarza. Trzeba go na wiosnę przyciąć przy ziemi i odbije z korzeni.

Barwinek zielny Vinca herbacea
W naszym klimacie, może poza okolicami Szczecina, uprawiany jest jako roślina roczna, bo w zimie całkowicie wymarza.
Wysokość rośliny sięga do 60 cm. Posiada najwęższe, ale i najdłuższe liście. Kwitnie w maju, czerwcu.

Barwinek należy do grupy roślin o naprawdę niewielkich wymaganiach. Urośnie praktycznie wszędzie. Najlepiej radzi sobie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, ale utrzymujących wilgotność. Odczyn podłoża od lekko kwaśnego po alkaliczne. Zdecydowanie najwolniej się rozrasta na ciężkich, zlewnych ziemiach gliniastych. Sadzimy go najlepiej w miejscach, półcienistych, ale będzie rósł zarówno w cieniu jak i słońcu. Barwinek zielny preferuje stanowiska słoneczne.Jeśli chcemy szybko uzyskać kobierce z barwinka, utrzymujmy glebę pomiędzy roślinkami odchwaszczoną i w czasie upałów podlewajmy.

Rozmnażamy roślinę przez sadzonki zielne w przypadku, kiedy potrzebne są nam duże ilości sadzonek. Sadzonki przygotowujemy tnąc pędy na odcinki z 3-4 parami liści. Dolne liście usuwamy, końcówkę można zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin zielnych i wsadzić do mieszaniny ziemi uniwersalnej z piaskiem. Skrzyneczki nakrywamy folią, nie dopuszczając do jej zaparowania.
Jeśli nie potrzebujemy dużej ilości sadzonek możemy rozmnożyć ją przed podział kęp lub przez odkłady. Czyli przysypujemy środkową część pędu ziemią, którą utrzymujemy zawsze wilgotną. Kiedy wierzchołek zacznie rosnąć to znaczy, że roślina się zakorzeniła pod kopczykiem i możemy odciąć ją od rośliny matecznej i posadzić w wybranym miejscu.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka