encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Nerine
(Nerine)Uwagi:
Stosunkowo rzadko spotykana roślina. Związane jest to z ograniczoną odpornością na mróz i bezwzględną potrzebą ciepłego stanowiska. Zależnie od cyklu życiowego, nerine można podzielić na trzy grupy, a mianowicie: o wzroście zimowym, letnim lub wiecznie zielone. Nazwa pochodzi od imienia nimfy lub Nereidy z mitologii greckiej. Rodzaj Nerine obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z południowej Afryki (RPA, Namibia, Botswana, Lesoto). Najczęściej spotykane Nerine uprawie to:
Nerine sarniensis, ma piękne promieniste kwiaty, o wygiętych, pofalowanych płatkach, zebrane po kilka - kilkanaście w kwiatostanie. Kwiaty są barwy od różowej do czerwonej i rozwijają się jesienią, równolegle z wyrastaniem liści. Wiosną roślina zasycha i wchodzi w okres spoczynku. W naszych warunkach jest trudna w uprawie, bowiem jej wzrost przypada na miesiące zimowe, kiedy powinna być intensywnie oświetlona i podlewana mocno, każdorazowo po całkowitym wyschnięciu przepuszczalnego podłoża. W lecie musi być całkiem zasuszona.
Nerine masoniorum należy do gatunków wiecznie zielonych, nadających się do uprawy doniczkowej, gatunek dużo mniejszy od pozostałych. Kwitnąca nerine przypomina azjatycki rodzaj Lycoris, chociaż nie jest z nim blisko spokrewniona.
Nerine bowdenii najpopularniejszy gatunek, ma letni okres wzrostu i może być uprawiany w gruncie, w ciepłych, osłoniętych miejscach, w przepuszczalnym podłożu. Wymaga gleby zasobnej, dlatego przed posadzeniem wzbogaćmy ją kompostem lub obornikiem Sadząc bezpośrednio do gruntu, sadzimy na głębokość około 10 cm. 6 - 12 dość dużych, różowych kwiatów, rozwija się na 45cm pędzie, który wyrasta z cebuli późnym latem lub jesienią. Kwitnąca nerine nie lubi wysokich temperatur. Kwiaty długo utrzymują się(około 3 tygodnie w gruncie, a około 2 tygodnie jako cięte w wazonie) na roślinie. Przeciętna średnica kwiatu to około 8 cm.
Ponieważ w naszych warunkach po połowie września temperatury spadają zbyt mocno dobrze jest uprawiać roślinę posadzoną w donicy, którą dołujemy w gruncie. Przed zapowiadanym ochłodzeniem roślinę zabieramy do domu i tam pozwalamy jej dokończyć cykl rozwojowy.
W takim systemie uprawy cebule sadzimy w donicy tak by około ¼ cebuli wystawała ponad podłoże. Najlepiej wybrać dość szeroką donicę i posadzić kilka lub kilkanaście cebul w odstępach, co 5 cm. Po upływie 6 tygodni przy tym systemie uprawy musimy zacząć rośliny dokarmiać.
Po zaschnięciu liści cebule wyjmujemy obsuszamy i oczyszczamy. Przy okazji oddzielamy cebulki przybyszowe. Cebule zimujemy w suchym przewiewnym miejscu o temperaturze 5-8 stopni. W maju wysadzamy do gruntu. Przyspieszanie rozwoju przez wcześniejsze wysadzanie do doniczek i już podrośnięte wysadzanie do gruntu nie gwarantuje, że rośliny zakwitną wcześniej.

Nerine rozmnaża się przez wysiewanie cebulek przybyszowych wiosną.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka