encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Pierwiosnki cz. I
(Primula)Uwagi:
Prymulki dzielimy na kwitnące wiosną, których jest zdecydowana większość i na te, które kwitną latem. Omówimy tylko kilka gatunków z każdej grupy.

Kwitnące wiosną

Pierwiosnek gruziński (Primula juliae)
Najniższy z gatunków kwitnących wiosną. Dorasta zaledwie do 5 cm wysokości. Jego nieduże lśniące liście tworzą zwartą darń. Rośliny szybko się rozrastają, a ponadto można je sadzić w mocno nasłonecznionych miejscach.

Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis)
Posiada jasnożółte, pachnące kwiaty. Dorasta do 10-25 cm. Szczególnie efektownie wygląda w większych grupach. Najlepiej go sadzić na wapiennym, niezbyt wilgotnym podłożu.

Pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis)
Kwiaty pierwiosnka bezłodygowego osadzone są na kilkucentymetrowych pędach i przybierają bardzo różne barwy. Znajdziemy odmiany kwitnące na biało, żółto, różowo, czerwono i fioletowo, odmiany dwubarwne, o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Odmiany mieszańcowe pierwiosnka bezłodygowego z nowej serii 'Arctic' odznaczają się niezwykle dużymi (ok. 5 cm średnicy) różnobarwnymi kwiatami zwartymi rozetami ciemnozielonych liści, a przy tym są odporne na mróz i długowieczne. Okazałe kwiaty mają też odmiany z serii 'Selection' osiągające wysokość 15 cm, polecane ze względu na dużą wytrzymałość na mrozy.

Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior)
Wysokość ok. 30 cm. Jego kwiaty są bezwonne, zebrane w duże baldachy i zawsze skierowane w jedną stronę. Występuje w licznych odmianach, różniących się barwą płatków. Kwiaty często mają wyraźne zaznaczone żółte oczko lub jaśniejszy brzeg płatków. Najpiękniejszymi kwiatami odznaczają się odmiany z serii 'Gigantea'. 'Victoriana', np. 'Victoriana Gold Lace Red' o ciemnoczerwonych płatkach z żółtą obwódką czy 'Victoriana Silver Lace Black' o kwiatach w kolorze śliwki z białą obwódką. Natomiast seria 'Crescendo' jak również niskie bo około 10 centymetrowe odmiany z serii 'Wanda' wyróżniają się dużą odpornością na mrozy.

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)
Pochodzący z Azji pierwiosnek ząbkowany dorasta do wysokości 30 cm. Jego długie, skórzaste, ząbkowane liście zebrane są w rozety, a kwiaty tworzą gęste kuliste kwiatostany. W zależności od odmiany kwitnie w kolorze białym, różowym lub lila.

Pierwiosnek omszony (Primula x pubescens)
Średnica kwiatów dochodzi do 3-4 cm. Są zwykle dwu lub trójbarwne, z kontrastowo zabarwionym oczkiem lub brzegiem. Mają wyraziste, jasne (żółte, różowe) lub ciemne (fioletowe, bordo) kolory. Jasnozielone liście pierwiosnka omszonego są mięsiste, o równych brzegach, a pędy mają wysokość 20 cm. Warto zwrócić uwagę na odmiany o dużych kwiatach z serii. Ze względu na długie, mięsiste korzenie pierwiosnki omszone należy sadzić dość głęboko.

Pierwiosnek łyszczak (Primula auricula)
Jego cechą charakterystyczną są mięsiste liście z mączystym nalotem zebrane w rozety. Kwiaty żółte, pachnące. Najlepiej prezentuje się w półcienistych miejscach ogrodów skalnych. Dorasta do 15 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do czerwca. Większą żywotnością i jest łatwością w uprawie. charakteryzuje się Primula auricula ssp. bauhinii o wysokości 30 cm.

Pierwiosnek omączony (Primula farinosa)
Mają ząbkowane liście pokryte od spodu białym, mączystym nalotem. Baldachy różowych lub fioletowych kwiatów z żółtą gardzielą osadzone są na łodygach o długości 15-20 cm.


C.D.N.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka