encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Pierwiosnki cz.II
(Primula)Uwagi:
Kwitnące latem
Do tych odmian kwitnących na przełomie wiosny i lata zaliczają się wysokie azjatyckie gatunki pierwiosnków. Wyróżniają się kwiatami zebranymi w okółki i bujnym ulistnieniem.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)
Już w maju, kwitnie uprawiany w ogrodach od XIX w. pierwiosnek japoński. Ma jajowate, długie, ząbkowane liście i omączone pędy kwiatostanowe o długości 30-60 cm. Jego ozdobione żółtym oczkiem kwiaty zebrane są po 2-5 sztuk na szczycie pędów.

Pierwiosnek przyprószony (Primula pulverulenta)
Pierwiosnek przyprószony o kwiatach czerwono-różowych, jasno-różowych dorasta do wysokości 50-60 cm. Jego pędy pokrywa biały, mączysty i woskowy nalot, a liście są szorstkie, duże i ząbkowane.

Pierwiosnek Viala (Primula vialii)
Ten gatunek tworzy nietypowe. Jego kwiaty są zebrane w wydłużone, gęste, dwubarwne kłosy. Rozwinięte kwiaty mają kolor ciemnoczerwony, a nierozwinięte kwiaty są różowoliliowe. Pędy dorastają do 40 cm długości. Roślina zakwita się w czerwcu i lipcu. O połowę niższa i mająca jednolicie liliowe kwiaty jest odmiana 'Red Hot Poker'.

Pierwiosnek Beesa (Primula beesiana)
Kwitnący w czerwcu i lipcu pierwiosnek Beesa ma pędy kwiatostanowe długości 60-80 cm. Jego pachnące, różowe kwiaty z żółtym oczkiem zebrane są po 5-8 sztuk. Duże liście długości około 50 cm.

Pierwiosnek kwiecisty (Primula florindae)
Charakterystyczne dla tej rośliny są przewieszające się szypułki kwiatowe oraz lśniące liście o karbowanych brzegach. To naprawdę okazała roślina. Pędy kwiatostanowe mogą dorastać nawet do 100 cm wysokości. Pachnące, jasnożółte kwiaty tego gatunku rozwijają się w czerwcu. Mieszańce 'Keilour' mają kwiaty w kolorach: pomarańczowym lub czerwonym. Są też nieco niższe dorastają do wysokości około 50 cm. CDN


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka