encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Pierwiosnki cz.III
(Primula)Uwagi:
Uprawa

Stanowiskiem dla większości pierwiosnków są miejsca półcieniste. Najlepsze są takie, które są dość widne wiosną, zaś latem zapewniają roślinom półcień (np. pod drzewami liściastymi) wówczas będą dobrze rosły, oraz długo i obficie kwitły. W miejscach słonecznych można uprawiać tylko pierwiosnki gruzińskie, bezłodygowe, lekarskie i kwieciste. Pamiętajmy wówczas, by zapewnić im stale wilgotne podłoże. Gleba do uprawy pierwiosnków powinna być dość żyzna, próchniczna, a przy tym dostatecznie wilgotna. Pierwiosnek zarzyczkowaty wymaga lekkiej, próchnicznej gleby ubogiej w wapń. Pierwiosnki omszony i łyszczak preferują glebę zawierającą wapń. Pierwiosnki: omączony, japoński, Beesa i kwiecisty wolą żyzne torfowe podłoże. Pierwiosnek omączony i Viala, są jednak wrażliwe na nadmiar wody w podłożu zimą. Sadzimy je, zatem w przepuszczalnym podłożu lub na podwyższonych rabatach. Większość gatunków źle znosi suszę, powinno się je, zatem podlewać regularnie i obficie. Ponieważ pierwiosnki nie tracą liści, w bezśnieżne, mroźne zimy narażone są na przesuszenie i przemarzanie. Jesienią należy zabezpieczyć je lekkim okryciem z torfu, kory lub suchych liści. Okrycia na zimę wymagają zwłaszcza wrażliwe na mróz odmiany ogrodowe pierwiosnka bezłodygowego, starsze egzemplarze pierwiosnków ząbkowanego i Viala.

Rozmnażanie
Najlepiej rozmnażać pierwiosnki przez podział kęp w maju i czerwcu.
Nie mniej większość gatunków można też rozmnażać przez wysiew nasion. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku pierwiosnka ząbkowanego i jego odmian. Lepiej nie stosować jej w przypadku pierwiosnków lekarskiego i omszonego.
Przechłodzenia wymagają nasiona pierwiosnka: wyniosłego, bezłodygowego i gruzińskiego. Ten ostatni kiełkuje nawet po dwóch sezonach wegetacyjnych. Taki zabieg przeprowadzamy wstawiając wysiane nasiona do lodówki na górną półkę na 3-4 tygodnie.
Nasiona pierwiosnka łyszczaka należy przemrozić wystawiając wysiane i okryte folią nasiona na zewnątrz.
Pierwiosnek ząbkowany można rozmnażać też przez sadzonki korzeniowe w okresie od grudnia do marca.
Pierwiosnki zarzyczkowaty i omączony należy wysiewać zaraz po zbiorze nasion.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka