encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Miodunka
(Pulmonaria)Uwagi:
Miodunki są bylinami o krótkich, pełzających kłączach, tworzącymi zwarte kępy. Nie są to rośliny ekspansywne i na pewno nie zagrożą gatunkom rosnącym w ich sąsiedztwie. Aby miały wystarczająco dużo miejsca, posadźmy je w rozstawie przynajmniej 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1 m kw.). Rośliny te znakomicie nadają się na stanowiska zacienione. Można je sadzić z przodu rabat pod krzewami i drzewami. W takich miejscach najładniej wyglądają odmiany o silnie plamistych lub niemal białych liściach. Stanowią ciekawe tło dla roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną. Dobrymi towarzyszami miodunki są również zawilce, przylaszczki, kokoryczki, barwinki, paprocie, funkie, irysy i niezapominajki.

Najpopularniejsze gatunki to:

W ogródkach najczęściej uprawia się gatunki pochodzące z zachodu Europy.
iodunki pstre (P. saccharata), jak np. 'Dora Bielefeld' i 'Mrs. Moon' z bladozielonymi plamami na liściach, obficie kwitnące na różowo; 'Leopard' - srebrzysto nakrapiana i czerwono kwitnąca; 'Pink Dawn' - srebrzysto nakrapiana i z ciemnoróżowymi kwiatami, odmiany z grupy Argentea o srebrzystych liściach.
Miodunka długolistna (P. longifolia) z wąskimi blaszkami liściowymi długości do 50 cm. Jej odmiana 'Bertram Anderson' ma ciemnozielone liście z srebrzystymi plamkami i niebieskie kwiaty.
Miodunka plamista 'Alba' i 'Sissinghurst White' (odmiany o białych kwiatach).
Miodunki wąskolistne 'Azurea' - niebiesko kwitnące, oraz czerwone (P. rubra), np. 'Redstart' o dużych czerwono-różowych kwiatach i 'Bowles Red', delikatnie nakrapiana i dorastająca do 40 cm wysokości.

Będą pięknie rosły jeśli:

Miodunkom odpowiada stanowisko nieco ocienione.
Podłoże powinno być żyzne (zasobne w próchnicę), przepuszczalne, z dodatkiem kompostu starego obornika lub torfu.
Wszystkie miodunki lubią wilgotną ziemię. Glebę warto więc ściółkować rozdrobnioną korą. Podczas upałów liście niekiedy więdną, a potem zasychają i rośliny mogą wejść w spoczynek letni. Przycięcie i obfite podlewanie zmusi je do rozwoju.
Miodunki są dość odporne na mróz, lecz te posadzone pod koniec lata lub jesienią lepiej okryć. Niektóre odmiany, np. 'Dora Bielefeld' czy 'Leopard', są wrażliwsze na chłody i wymagają dodatkowego zabezpieczania.
Jednym z poważniejszych zagrożeń dla miodunek jest mączniak. Porażenie tym grzybem objawia się mączystym nalotem na liściach. Najwrażliwsze są odmiany 'Highdown', 'Azurea' i miodunka długolistna. Chore rośliny można opryskiwać preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL czy Saprol 190 EC.
Rozmnażanie przez podział kępy, po kwitnieniu lub wczesną jesienią. Obok starszych roślin można znaleźć siewki, lecz na ogół różnią się one od roślin matecznych. Nasiona są często roznoszone przez mrówki, toteż miodunki znajdziemy też w innych częściach ogrodu.


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka