encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Glorioza Rotszylda
(Gloriosa rotschildiana)Uwagi:
Glorioza pochodzi z Afryki tropikalnej. Uprawiana jest głównie jako roślina szklarniowa, dostarczająca niezwykle oryginalnych kwiatów, lecz można, ją także uprawiać w ogrodzie. Glorioza jest pnączem wyrastającym do 200 cm. Liście jej zaopatrzone są w wąs czepny, który chwytając się podpory pozwala roślinie piąć się w górę. Dosyć mocne podpory potrzebne są roślinie już we wczesnym stadium rozwoju.
Kwiaty gloriozy składają się z sześciu płatków długości około 10 cm, na brzegach pofalowanych i zupełnie wywiniętych ku górze. Urok kwiatów zabarwionych czerwono podkreśla ,żółte obrzeżenie każdego płatka. Dobrze widoczne słupki i pręciki zwiększają ich walory dekoracyjne. Kwiaty ukazują się na 10- l 2 centymetrowych szypułkach wyrastających z kątów liści
Organem podziemnym gloriozy są walcowate bulwy korzeniowe, rozgałęzione w kształcie mniej lub bardziej rozwartego V. Wartość handlową mają bulwy o długości obu ramion wynoszącej około 20 cm. W ich części wierzchołkowej osadzone są pąki. Z bulwami trzeba postępować ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Nie należy także brać ich do ust, ponieważ zawierają bardzo trujący alkaloid.

Do uprawy gloriozy nadaje się stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte. Wymaga ona gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Gloriozę najlepiej sadzić przy murze czy ścianie domu o wystawie południowej. Wprost do gruntu bulwy sadzi się od połowy do końca maja, umieszczając je w glebie poziomo na głębokości około 10 cm. Można także, zadając sobie więcej trudu, posadzić bulwy na początku kwietnia do doniczek przetrzymać je w ciepłym pomieszczeniu do maja, a następnie wysadzić do gruntu rośliny już zaawansowane we wzroście W czasie wegetacji gloriozę trzeba regularnie podlewać, a w razie słabego wzrostu zasilić nawozem wieloskładnikowym.
Kwiaty ukazują się od połowy sierpnia i można je ścinać do połowy września. Z rośliny uprawianej w gruncie nie uzyska się takiej liczby kwiatów, jak z rosnącej w szklarni, ale bulwy o wielkości handlowej powinny dostarczyć około 15 sztuk kwiatów. Bulwy wykopuje się ostrożnie przed przymrozkami i przechowuje przesypane suchym piaskiem lub torfem w pomieszczeniu niezbyt suchym, o temperaturze około 16°C. Kwiaty gloriozy zachowują trwałość w wazonie przez 7~9 dni. Trzeba uważać, aby nie pobrudzić się ich pyłkiem, który dość trudno usunąć.


Opracowanie Foxtrot i Zoe


Jarek napisał: Moim zdaniem idealnie nadaje się ona nadaje do obsadzania balustrad balkonów trzeba tylko jej zapewnić odpowiednie podpory może być sznurek. Doskonale też rośnie przy płocie. Swoje rośliny rozmanażam poprzez rozłamywanie kłącza o wielkości ramion powyżej 10 cm na dwie części. Z każdego ramienia wyrasta roślina zdolna do kwitnienia, a po sezonie znowu powstaje kłącze w kształcie litery V.


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka