encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Sprekelia urodziwa
(Sprekelia formosissima)Uwagi:
Roślinę tę uprawiano dawniej wyłącznie w doniczkach, dopóki nie okazało się, że w gruncie lepiej rośnie i obficiej kwitnie. Sprekelia ma bardzo oryginalne kwiaty, które pojawiają się równocześnie z liśćmi lub też przed nimi. Równowąskie liście mają około 40 cm długości i nie wyrasta ich więcej niż 3-6 sztuk. Pęd kwiatowy, wysokości około 30 cm, zakończony jest jednym, niezwykłym kwiatem o średnicy 10-12 cm i barwie ciemno-karminowej z aksamitnym połyskiem. Kwiat ten składa się z 6 działek łukowato odgiętych na zewnątrz, z których 3 wzniesione są ku górze, a 3 zwieszają się ku dołowi. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca.

Sprekelia wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego. Udaje się przy ścianach domów lub przy murach o wystawie południowej. W lekkim półcieniu kwiaty ukazują się na nieco dłuższych pędach, nadają się więc lepiej do cięcia. Sprekelia wymaga przepuszczalnej gleby piaszczysto-gliniastej. W okresie wegetacji niezbędne jest obfite podlewanie roślin w razie suszy.

Cebula sprekelii, wydłużona w górnej części, jest osłonięta czarną łuską z karminowymi prążkami. Cebule handlowe mają około 5 cm średnicy. Do gruntu sadzi się je od początku do połowy maja, tak aby górna część była przykryta tylko 2-3 cm warstwą ziemi. Wybijające pędy są wrażliwe na przymrozki - trzeba je więc chronić przez nałożenie kołpaków, np. z gazety lub słoików. Sygnałem do wykopywania cebul jesienią jest żółknięcie liści. Wykopane cebule, po wyschnięciu, trzeba oczyścić z resztek liści, korzeni i ziemi. Do wiosny przechowuje się je w suchym piasku w pomieszczeniu w temperaturze 15-20°C.
Sprekelia rozmnaża się łatwo z cebul przybyszowych. Na dobrym i żyznym stanowisku duża cebula wytwarza 3-5 cebul przybyszowych, które po posadzeniu kwitną w roku następnym. Sprekelię można też łatwo rozmnażać z nasion, które trzeba. wysiewać natychmiast po zbiorze. Młode siewki w pierwszym roku muszą zimować w pomieszczeniu bezmroźnym. Na cebule zdolne do wydania kwiatu czeka się 3-4 lata. Sprekelia urodziwa jest wdzięcznym kwiatem dla miłośników oryginalnych roślin.


Opracowanie : Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka