encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Iksjolirion
(Ixiolirion )Uwagi:
Roślina ta pochodzi z Azji Zachodniej i Środkowej. Osiąga wysokość 30 - 50 cm.
Lejkowate kwiaty są niebiesko-liliowe, często z różowymi plamkami, czasami biało prążkowane. Mają 3-4cm długości i osadzone są zwykle po 4 w baldachach o różnej długości ogonków kwiatowych ukazują się w maju i kwitną do połowy czerwca.
xiolirion jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, na glebie próchnicznej, dostatecznie przepuszczalnej.
Organem podziemnym tego gatunku są cebule osłonięte, o średnicy 3 cm. Wykopuje się je po zaschnięciu liści, zwykle w lipcu. Cebule, mimo posiadania łuski okrywającej, źle się przechowują. Odjęte cebule potomne do czasu sadzenia, czyli najpóźniej do października, przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, okryte piaskiem. Lepiej jednak wysadzić te cebule jak najwcześniej, głębokość sadzenia wynosi 10-12 cm, co chroni cebule przed przemarznięciem.W ciepłych rejonach kraju można sadzić płycej około 8 cm. Z doświadczenia wiem, że trzeba ją jednak okrywać na zimę. Ixiolirion można też rozmnażać z nasion, które zbiera się z roślin obficie kwitnących i o zdecydowanej barwie kwiatów. Nasiona trzeba wysiewać natychmiast po zbiorze, w lipcu lub na początku sierpnia, do skrzynek lub misek i przez zimę przetrzymywać w pomieszczeniu bezmroźnym. Zdolne do kwitnienia rośliny można uzyskać w ciągu 2 lat.
Ixiolirion montanum jak również Ixiolirion tataricum doskonale nadaje się do sadzenia w grupach wśród trawy i nisko rosnących bylin, a także do ogrodów skalnych. Kwiaty wdzięcznie prezentują się w wazonie; ścięte w stadium pąka zachowują świeżość przez mniej więcej tydzień.


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka