encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Śnieżyca wiosenna
(Leucojum vernum)Uwagi:
Roślina ta występuje w całej Europie. W Polsce, spotkać ją można w Sudetach, Karpatach i w południowej części niżu. Jest pod ochroną.

Przed ukazaniem się kwiatów trudno odróżnić śnieżycę od śnieżyczki , ale kwitnące rośliny już łatwo rozpoznać. Białe dzwonkowate kwiaty śnieżycy zbudowane są z 6 płatków długości około 2 cm, które na końcach mają zielonkawą lub żółtą plamkę. Osadzone są pojedynczo, rzadziej po dwa, na pędzie wysokości około 30 cm. Kwiaty ukazują się na przełomie marca i kwietnia. W Polsce rośnie także śnieżyca karpacka (L. vernum var. carpaticum). Na każdym pędzie osadzone są 2 kwiatki odmiana ta rośnie silniej niż forma wyjściowa. Dużo później bo na przełomie maja i czerwca,. kwitnie śnieżyca letnia (L. aestivum), występująca w Europie i Azji Mniejszej. Śnieżyca letnia jest znacznie większa niż wcześniej wymienione gatunki wyrasta do około 50 cm wysokości. Na pędzie znajduje się 4-8 kwiatów.

Śnieżyca jest długowieczną byliną.Rośnie dobrze w lekkim lub nawet zupełnym zacienieniu. Wymaga gleby żyznej, zawierającej wapń i koniecznie wilgotnej. Nie należy jej sadzić tuż pod krzewami, ponieważ rośliny cierpią wtedy z powodu braku wilgoci i ich wzrost jest osłabiony. Natomiast śnieżyce posadzone na skraju zasięgu korony drzew lub, krzewów rosną dobrze.

Rozmnażanie śnieżyc jest dość proste. Można posłużyć się nasionami bądź cebulami przybyszowymi. Najcenniejsze są te cebule, których .obwód wynosi 6-8 cm. Są one osłonięte dość mocną łuską zewnętrzną. Wykopuje się je w czerwcu, a sadzi ponownie w sierpniu lub najpóźniej we wrześniu. Rośliny można też dzielić bezpośrednio po zżółknięciu liści i natychmiast z powrotem sadzić do gruntu.

Śnieżyce wyglądają szczególnie efektownie w większej grupie. Prezentują się dobrze wzdłuż ogrodzeń, ścian domów, ścieżek, wśród trawy czy na skarpach. Można je także ścinać i wstawiać do wazonu.


Opracowanie: Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka