encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Migdałek trójklapowy - pełnokwiatowy
(Amygdalus triloba plena)Uwagi:
Migdałek jest faworytem miłośników roślin. Sprawia to wyjątkowy wdzięk jego kwiatów, podobnych do małych, pełnych różyczek o cukierkowej, różowej barwie. Kwiaty te są osadzone gęsto wzdłuż rózgowatych, wyginających się nieco pod ich ciężarem pędów.
Wyglądają prześlicznie w ogrodzie i w wazonie. Kwitnienie migdałka można przyspieszać umieszczając gałązki ścięte pod koniec zimy w mieszkaniu, w naczyniu z wodą. Normalną porą kwitnienia jest koniec kwietnia i początek maja.
Szkółki produkują migdałki pienne, tj. szczepione na wysokim pniu, jednakże bardziej zalecane są migdałki krzewiaste, które wyglądają naturalniej i lepiej znoszą mrozy. Migdałki pienne można posadzić w ogrodzie, w którym przeważają geometryczne kształty rabat, ścieżek i trawników, albo w bardzo małym ogródku, gdy chce się wykorzystać miejsce między krzewami. Ponieważ migdałek jest rośliną wybitnie efektowną, należy go umieścić tak, aby był dobrze widoczny, najlepiej pojedynczo na trawniku. Sadząc kilka egzemplarzy, rozmieszcza się je co 1 m. Migdałek najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej, i dość wilgotnej, od dawna uprawianej. Nie udaje się na piaskach ani na glebach ciężkich (gliniastych) i podmokłych. Lubi miejsca zaciszne i słoneczne. W ostre zimy może przemarznąć, lepiej więc nad korzeniami usypać kopczyk z ziemi, a we wschodniej i północno-wschodniej części kraju - nawet owinąć krzew słomą.
Migdałki przycina się według zasad stosowanych do krzewów II grupy, lecz rzadziej (co 3-4 lata) i słabiej, gdyż kwiaty są osądzone prawie na całej długości pędów. Należy też starannie wycinać u nasady pędy wybijające z podkładki (są zwykle nie rozgałęzione, proste, cienkie), szpecą bowiem krzew i hamują jego wzrost.


Opracowanie: Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka