encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Irga
(Cotoneaster spp. )Uwagi:
Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków sadzonych głównie w parkach i na dużych skarpach, w ogrodach przydomowych są jeszcze mało rozpowszechnione. Ozdobą tych krzewów są ładne, często błyszczące liście, a zwłaszcza owoce różnych barw, obficie pokrywające gałązki. Kwiaty nie mają większego znaczenia zdobniczego, jednakże gałęzie niektórych gatunków gęsto nimi obsypane w maju i w czerwcu wyglądają efektownie. Irgi wyższe, stosowane na żywopłoty dobrze znoszą cięcie i można je formować prawie dowolnie, natomiast krzewów sadzonych pojedynczo, a zwłaszcza gatunków płożących się nie trzeba przycinać, aby nie zniekształcać ich pięknego naturalnego pokroju. Zalecane jest tylko wycinanie u nasady gałązek suchych. Skrócenie pędów, i to silnie, zaleca się przeprowadzić zaraz po posadzeniu.

Irga błyszcząca - Cotoneaster lucida.Wyrasta do 2 m. Ma eliptyczne, zwężające się na końcach liście, pod spodem owłosione, z wierzchu zaś lśniące. W ciągu lata są ciemnozielone, jesienią zaś pięknie czerwienieją. Dość dekoracyjne są czerwone owoce. Jako krzew o średniej wartości zdobniczej rzadko sadzony jest pojedynczo lub w grupach, natomiast doskonale nadaje się na żywopłoty, i to formowane. Dobrze rośnie na średnio żyznych glebach, wymaga natomiast dość dużo światła. Jego niemałą zaletą jest wytrzymałość na mróz i na warunki miejskie, dlatego w miastach najczęściej można go spotkać. W żywopłotach sadzi się tę irgę co 30 cm, w grupach co 50-80 cm.

Irga Dielsa - Cotoneaster dielsiana.Krzew ten jest nieco niższy od poprzedniego, mniejsze ma też liście - długości około 2 cm. Są one regularnie, lecz rzadziej rozmieszczone na łukowatych pędach i od spodu pokryte jasnoszarym "filcem". U niektórych form tej irgi część liści zostaje na krzewie przez zimę. Jaskrawoczerwone owocki przypominają wielkością i budową jagody jarzębiny i zebrane są w małe pęczki. Wymagania irgi Dielsa co do siedliska są podobne do wymagań irgi błyszczącej, ale jest mniej wytrzymała na mróz. Ze względu na luźny pokrój nie nadaje się na żywopłoty, natomiast ładnie wygląda posadzona pojedynczo na trawniku.

Irga wielokwiatowa - Cotoneaster multijlora.Jak z nazwy można się domyślić, irga ta kwitnie obficiej od innych jest jedną z niewielu irg, których główną ozdobą są kwiaty. Jest to wysoki krzew, osiągający około 2 m, równie szeroko się rozrastający. Liście ma dość duże, długości około 4 cm, jajowate, jesienią nabierające złocistej barwy. Kwiaty są pięciopłatkowe, białe, dość duże (jak kwiaty poziomek), zebrane po kilkanaście w pęczki. Krzew kwitnie w maju, a w końcu sierpnia i we wrześniu dojrzewają czerwone owoce, które dość łatwo opadają. Jeszcze bardziej dekoracyjna jest odmiana tego gatunku - C. multiflora var. calocarpa. Zastosowanie i wymagania - takie same jak irgi Dielsa.

Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis.Jest to jedna z najbardziej lubianych niskich irg, o pędach prawie poziomo rozpostartych na ziemi (płożących się). Nie przekracza wysokości 50 cm, natomiast na boki sięga w promieniu około 2 m. Pędy rozgałęziają się na dwie strony w jednej płaszczyźnie. Liście ma drobne, długości 0,5-1 cm, owalne, również płasko i równomiernie ułożone po obu stronach pędu. Są one ciemnozielone z połyskiem, w jesieni zaś czerwienieją. Czerwone są też owocki, drobne, lecz pokrywające gałązki bardzo obficie i utrzymujące się mniej więcej do połowy zimy. Irga pozioma doskonale wygląda w pobliżu rabaty skalnej i na wszelkich pochyłościach, na przykład koło schodków na terenie dwupoziomowym. Można ją też posadzić przy niskim murku, koło tarasu albo na trawniku. Krzew ten ma niewielkie wymagania glebowe, nie lubi tylko gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Po dobrym zakorzenieniu się nieźle znosi suszę, natomiast dla świeżo posadzonych krzewów susza jest szkodliwa. Wadą irgi poziomej jest wrażliwość na mróz, jednakże ostatnio rzadko zdarzają się tak ostre zimy, aby mogły grozić jej zniszczeniem. W okolicach o surowszym klimacie, zwłaszcza w rejonach północnych i wschodnich, warto okryć lekko krzew długą słomą lub gałązkami drzew iglastych. Okrycie to jednak chroni głównie przed dużymi różnicami między temperaturą dnia i nocy pod koniec zimy, a nie przed mrozem. W małym ogródku sadzi się zwykle jeden krzew tego gatunku. Trzeba tylko pamiętać, że bardzo szeroko rozprzestrzenia się na boki. Irgę poziomą powinno się przewozić ze szkółki i sadzić z bryłą korzeniową, jak rośliny iglaste.

Irga Dammera - Cotoneaster dammeri.Jest to również krzew o pędach płożących się po ziemi, a jeśli zostanie posadzony na podwyższeniu - nawet zwisających. Liście także są rozłożone na boki, lecz 2- 3-krotnie większe i bardziej wydłużone. Są one skórzaste, lśniące i nie opadają na zimę, a więc irga ta jest krzewem zimozielonym. Połączenie tych liści z koralowymi owocami jest bardzo efektowne. Zastosowanie jest takie samo, jak poprzedniego gatunku, wymagania również podobne, lecz wrażliwość na mróz jeszcze większa, a więc okrycie jest konieczne, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Jest to gatunek bardzo ekspansywny krzewy tak silnie rozrastają się na boki, że mogą zagłuszyć otaczające rośliny. Trzeba zatem zostawić dookoła tej irgi wolną przestrzeń obsianą tylko trawą. Starsze egzemplarze źle znoszą przesadzanie i należy je przenosić z dość dużą bryłą korzeniową, młode można przesadzać bez bryły. Krzew ten łatwo jest rozmnożyć, odcinając od rośliny matecznej i sadzić ukorzenione gałązki.


Opracowanie Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka