encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Tamaryszek
(Tamarix spp. )Uwagi:
Krzew ten osiąga wysokość 2-3 m i szeroko rozrasta się na boki, a nawet pokłada. Ma ażurową rozwichrzoną koronę o bardzo cienkich rózgowatych pędach chwiejących się przy lada powiewie. Liście, bardzo drobne, podobne do łusek, przypominają liście wrzosu. Zieleń ich ma często odcień szarawy lub niebieskawy. Najcieńsze boczne gałązki czasem na zimę opadają. Kwiaty tamaryszka są również drobne, lecz pokrywają pędy bardzo obficie. Zebrane są w wąskie kłosy, a te z kolei tworzą wiechy. Barwę mają subtelną - jasnoróżową, lila-różową, karminową - i jakby przygaszoną. Często płatki po zaschnięciu pozostają na gałązkach.

Istnieje kilka gatunków tego rodzaju, lecz różnice między nimi są niewielkie, można więc posadzić każdy z tamaryszków oferowanych przez nasze szkółki. Najczęściej są to:
Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora), kwitnący w maju, i
Tamaryszek odeski (T. odessana) kwitnący w lipcu.
Nadają się raczej do większych ogrodów, choć 1-2 egzemplarze można zmieścić i w małych. Najładniej wyglądają w grupach na trawniku, a także przy ogrodzeniach z siatki, przez które przerzucają swe wiotkie pędy.

Tamaryszki są wyjątkowo cennymi roślinami na ubogie i suche gleby. Znoszą nawet zasolenie, czego dowodem są wspaniałe egzemplarze tamaryszków spotykane w Ciechocinku. Ponieważ mają głęboki system korzeniowy, można je sadzić nawet na piaskach i na hałdach dostarczając jednak trochę wody, zanim się dobrze zakorzenią. Z tych względów można je szczególnie zalecać dla ogrodów przy domach letniskowych na terenach nadmorskich, leśnych itp.
Dobrze rosną tylko w miejscach dobrze nasłonecznionych, w cieniu marnieją, a nawet giną. W zimie część młodych pędów może wymarznąć, ale zwykle wyrastają nowe ze starych gałązek. Dobre wyniki daje wówczas silne przycięcie krzewu, pobudzające do wydania przyrostów. Zresztą zalecane jest odmłodzenie krzewów co parę lat, gdyż reguluje pokrój krzewu. Pora i metody cięcia - jak krzewów II grupy.


Opracowanie: Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka