encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Kalina
(Viburnum spp. )Uwagi:
Z wielu ozdobnych kalin szczególnie można polecić dwa niżej opisane gatunki. Oba mają duże wymagania glebowe. Obficie kwitną tylko na glebach żyznych i wilgotnych. Oba dobrze znoszą ocienienie, a więc można je sadzić w mało nasłonecznionej części ogrodu i pod większymi drzewami. Na mróz są zupełnie wytrzymałe.

Kalina koralowa odm. płonna - Viburnum opulus 'Sterile'.Jest to jeden z najdawniejszych uprawianych krzewów - zdobił on ogrody przy pałacach i dworkach już w czasach "Potopu". Zwykle nazywano go z francuska buldeneżem (Boule de Neige), co znaczy "kula śnieżna",' kwiatostany bowiem tej rośliny istotnie przypominają duże śnieżki. Jest to duży krzew, do 4 m wysokości. Liście ma duże, długości około 10 cm, zwykle z trzema klapami i nielicznymi ząbkami, gładkie i intensywnie zielone. Kwiaty rozwijają się w końcu maja i w czerwcu. Wszystkie kwiaty w kwiatostanie są płonne (patrz - opis kwiatów hortensji), białe, a podczas przekwitania lekko różowieją. Stąd druga nazwa odmianowa - 'Roseum'. Kalina ma dość cienkie gałązki, toteż kwiatostany zwykle nieco zwisają. W jesieni liście nabierają barwy ciemnoczerwonej, a więc i wówczas krzew jest dekoracyjny. W małym ogrodzie wystarczy jeden krzew tej kaliny, np. na trawniku. W dużym ogrodzie podmiejskim lub wiejskim można je posadzić wzdłuż ogrodzenia albo wzdłuż drogi. Sadzi się wówczas co 2 m.

Kalina koreańska - Viburnum carlesii.Krzew ten jest jeszcze mało rozpowszechniony w ogrodach przydomowych i na działkach, można się jednak spodziewać, że dzięki silnemu egzotycznemu zapachowi kwiatów dorówna popularnością migdałkowi pełnokwiatowemu albo lilakowi. Kalina koreańska jest krzewem średnio wysokim (1-1,5 m). Liście ma małe, okrągławe lub jajowate, na brzegach ząbkowane, gęsto, szaro omszone. Kwiaty są niewielkie, średnicy 1-1,5 cm, zebrane w dość duże, kuliste kwiatostany, przypominające nieco baldachy popularnej rośliny doniczkowej - hoi (woskownicy). Mają barwę biało-różową lub białą, pączki zaś są różowe. Kalina ta kwitnie bardzo obficie w końcu kwietnia i na początku maja. Odznacza się wytrzymałością na suszę.


Opracowanie: Foxtrot i Zoe


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka