encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Falenopsis - Storczyk
(Phalaenopsis - Orchidea)Uwagi:

Stanowisko: Wymaga stanowiska półcienistego, dobrze rośnie na wschodnim oknie lub południowym i zachodnim pod warunkiem że są odpowiednio cieniowane od maja do września.
Temperatura: Wymaga temperatur 16-18'C w nocy i 21-27'C w ciągu dnia.
Wilgotność powietrza: Odpowiednia jest wilgotność powietrza utrzymująca sie w granicach 50-70%.Falenopsisa można z rana latem zamgławiać pod warunkiem iż liście zdążą przeschnąć przed nocą. Zimą zamgławiania należy unikać.
Podlewanie: Falenopsisa podlewamy dopiero wtedy gdy podłoże przeschnie w całości ( korzenie w doniczce robią się wtedy koloru szarego lub białego). Jeżeli mamy wątpliwości czy już powinniśmy podlać należy przeczekać jeszcze z 3 dni.
Nawożenie: Nawozimy przy kazdym podlewaniu 1/4 dawki nawozu dla storczyków zalecanej przez producenta lub zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Inicjowanie kwitnienia: By pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia należy przez około miesiąc zwiekszyć różnicę temperatur miedzy dniem a nocą o okolo 5-10'C np. przez uchylenie okna na noc i zamykanie go w ciągu dnia.
Co należy zrobić z przekwitniętą łodygą kwiatową?
Jak wszystkie kwiaty i pąki opadną a pęd kwiatowy zacznie żółknąć i usychać, należy go wyciąć tak nisko jak to tylko możliwe, nie uszkadzając przy tym rośliny. Natomiast jeżeli łodyga nie usycha to powinniśmy ją zostawić gdyż storczyk może ponowić kwitnienie przez wydłużanie tej łodygi bądż przez wypuszczenie bocznych łodyg kwiatowych z dolnych węzłów, albo na łodydze kwiatowej może pojawić się keiki czyli dziecko - młoda roślinka. Są dwie opinie na temat tego czy powinniśmy przycinać łodygę kwiatową nad trzecim oczkiem czy poprostu zostawić. Tak naprawde nie ma to znaczenia, jeżeli falenopsis nie będzie miał zamiaru zakwitnąć ponownie to tego nie zrobi i łodyga uschnie a za jakiś czas wyrośnie nowa.
Dlaczego mój falenopsis zrzuca pąki kwiatowe i kwiaty?
Otóż może być kilka przyczyn takiego zachowania, może to być reakcja na zmianę warunków otoczenia, znaczny spadek lub wzrost temperatury czy wilgotności powietrza, ciągłe przestawianie lub przekrecanie storczyka, przeciągi, znajdowanie sie w pobliżu storczyka owoców które wytwarzaja związki etylenu które żle wpływają na kwitnienie, przelanie i zły stan korzeni, pochmurna pogoda i krótszy dzień, mniejsza ilość światła dostarczana roślinie.
Dlaczego mojemu falenopsisowi wiedną liście mimo iż czesto go podlewam?
Więdnięcie liści może być spowodowane przelaniem rośliny i gniciem korzeni, storczyk ten powinien być podlewany dopiero po calkowitym przeschnieciu podłoża lub gdy korzenie w doniczce robią się koloru białego lub szarego. Gdy przelejemy storczyka należy kupić dobrze przepuszczalne podłoże, wyjąć storczyka z doniczki, usunąć chore korzenie i posadzić w świeże podłoże podlewając dopiero po dwóch tygodniach. Takie objawy mogą też sugerować że podłoże jest już bardzo rozłożone i należy wymienić je na świeże.


2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka