encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Kawa arabska
(Coffea arabica)Uwagi:
Kawa arabska to krzew dorastający do około 2 metrow. Dorosłe okazy kwitną w okresie letnim,pojawiające się kwiaty są białe i silnie pachnące. Kawa jest mało problemowym drzewkiem domowym.
Stanowisko Wymaga stanowiska jasnego, bez bezpośredniego promieniowania slonecznego ( brązowienie liści).
Temperatura Wymagana temperatura to 15-20 stopni. Nie lubi zimna oraz wysokiej temperatury,gdy ta przekracza 20 stopni należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny, ustawiając w jej sąsiedztwie płaską miseczkę z woda, która parując podwyższy wilgotność powietrza. Bardzo ważna jest jednakowa temperatura powietrza i ziemi. Należy zadbać o to szczególnie w zimie.Chłód panujący w mieszkaniu,zimny parapet i ziemia w doniczce przy jednoczesnej operacji słonecznej powoduje iż roślina nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.Zadbajmy o korkowe lub papierowe podstawki pod doniczki gdy te stoja na zimnych ( kamiennych,marmurowych) parapetach.
Kawa nie lubi w ziemi związków wapnia.
Należy zadbać o dobrą ziemię przy przesadzaniu, bo w szczególności od niej zależy powodzenie naszej uprawy.
Ziemia do azalii zmieszana z ziemią uniwersalną w proporcji 2/3 jest dla rośliny odpowiednia. Można dodać do ziemi perlitu lub keramzytu ( używanego w hydroponice),poprawi to właściwości podłoża pod względem przepuszczalności oraz dostepu powietrza do korzeni.
Podlewanie Roslina wymaga umiarkowanego podlewania,po dokładnym przeschnięciu powierzchni ziemi. Nie podlewajmy krzewu zimną woda! Również twarda woda jest przyczyną wielu problemów.
NawożenieZasilamy mniejszą dawką nawozu niż jest to podane na etykiecie od producenta, nawozem do rododendronów.
Przesadzamy co roku lub dwa.
Rozmnażamy za pomocą nasion lub z sadzonek.Nasiona wysiewamy do mieszaniny torfu i piasku, przykrywamy by zapewnić ciemność, bo nasiona tylko tak wykiełkują. Po pojawieniu sie siewek przykrycie zdejmujemy.
Najczęstszymi chorobami kawy są choroby liści, spowodowane błędami w uprawie.By tego uniknąć należy używać miękkiej, letniej wody do podlewania oraz nawozów bez wapnia. Przeciągi mogą powodować opadanie liści,zbytnie wysuszenie powietrza- ich zwijanie sie.Zbyt ciepłe stanowisko może spowodować ataki przędziorkow lub tarczników. Wszystkich tych chorób mozna uniknąć starannie pielęgnując rośline a nie przysporzy nam kłopotu. Starsze egzemplarze są odporniejsze od młodych.
ARTYKUŁ PRZYGOTOWAŁA KATARZYNA G.


Petra
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka