encyklopedia roślin
Encyklopedia roślin to część serwisu Multiflora.
To swoisty atlas roślin, miejsce w którym opisujemy wybrane rośliny,
koncentrując się przede wszystkim na wymaganiach uprawowych.
Multiflora

Nawigacja:
- Wybierz kategorię roślin: Wyszukaj roślinę po nazwie: -
- Kwiaty ogrodowe
- Krzewy ozdobne
- Rośliny doniczkowe i tarasowe
- Storczyki
- Ogólniejsze zagadnienia uprawowe
Encyklopedia roślin alfabetycznie:
A : B : C : D : E : F : G : H : I : J : K : L : M : N : O : P : R : S : T : U : W : X : Y : ZZobacz opis:

Przetacznik
(Veronica)Uwagi:
Mamy dwie grupy przetaczników. Pierwsza to gatunki wysokie i średnio wysokie. Rosną zarówno pełnym słońcu jak i w półcieniu. Kwiaty zebrane w długie kłosy na szczytach pędów. Najczęściej sadzony w naszym kraju to przetacznik długolistny (Veronica longifolia). Dorasta do 80-100 cm, łodygi wyprostowane, liście ciemnozielone, lancetowate o brzegach piłkowanych długości 10-15 cm. Kwiaty niebieskie, niebiesko-fioletowe lub białe zebrane w kłosy o długości około 20-25 cm. Kwitnie od czerwca do połowy sierpnia. Jeśli w lipcu go przytniemy to na jesieni powtórzy kwitnienie. Wybieramy mu ziemię przepuszczalną, dość żyzną i raczej wilgotną. Będzie rósł w półcieniu, ale lepiej kwitnie posadzony w słońcu.
Innym przedstawicielem tej grupy jest przetacznik kłosowy (Veronica spicata). Osiąga wysokość do 50 cm. Łodygi wzniesione i wąskie karbowane liście. Kwitnie później, bo w lipcu i sierpniu. Jest więcej odmian tego gatunku i co za tym idzie więcej kolorów. I tak mamy kolor biały, różowy, czerwonopurpurowy, różowo-purpurowy, karminowy. Podgatunkiem przetacznik kłosowego jest przetacznik siwy,(Veronica spicata incana). Cała roślina jest pokryta srebrzystym kutnerem, a łodygi ma pokładające się. Liście odziomkowe tworzą rozetę, z której wyrastają 30-40 cm pędy kwiatostanowe. Kwitnie w kolorze ciemno niebieskim od lipca do września. Ten gatunek sadzimy na glebie piaszczystej, czyli dość suchej i w pełnym słońcu. Druga grupa to gatunki niskie, poduszkowate lub płożące się, przeznaczone na skalniak. Rośliny te najczęściej rosną dość wolni tworząc kępki. Podłoże dla nich powinno być przepuszczalne, a stanowisko w pełnym słońcu. W razie bezśnieżnych zim musimy je okrywać.
Przetacznik armeński (Veronica armena) tworzy zwarte poduszki o wysokości około 10 cm. Kwiaty fioletowo-niebieskie, różowe. Kwitnie od maja do czerwca. Przetacznik rozesłany (V.prostrata) ma liście wąskie o dł. Około 2.5 cm i płożące się pędy na których wznoszą się kwiatostany niebieskich białych lub różowych kwiatów. Długość kwiatostanu to nawet 15 cm. Kwitną w maju i czerwcu. Przetacznik pagórkowaty (V.latifolia) mający zielone liści i kwiaty lazurowo-niebieskie w stożkowatych kłosach. Jest on nieco wyższym gatunkiem. Wszystkie przetacznik rozmnażamy wiosną przez podział rozrośniętych kęp. Można także przez wysiew nasion. Siejemy od kwietnia do czerwca. Kiełkują bez problemów problemów specjalnych zabiegów. Wyjątek stanowi przetacznik siwy, który musi być rozmnażany przez podział bo z nasion często nie uzyskujemy roślin pokrytych kutnerem.


Zoe
2006 Multiflora.pl: Encyklopedia roślin - Kontakt: encyklopedia@multiflora.pl
inne strony w sieci:
cukiernia podhale akcesoria do ogrodzeń panele kielce biuro rachunkowe kielce śruby kielce pasy napędowe

statystyka